top of page
Lifeguard-Training-2000x846.png

BODRUM GÜMÜŞ CANKURTARAN KURSU

Bodrum'da Gümüş Cankurtaran Sertifikası Eğitimi Ve Hizmetlerimizle İlgili Detaylı Bilgi

Bodrum Gümüş Cankurtaran Eğitimi

Cankurtaran eğitim merkezimizin Bodrum Merkez’de olmasından dolayı sezon süresi boyunca Bodrum’da sürekli bir şekilde Bronz ve Gümüş cankurtaran kurslarını düzenlemektedir. Cankurtaran kursunda bronz eğitimin uygulama kısmı havuzda yapılırken, Gümüş belgede farklı olarak uygulama kısmı denizde veya açık suların kenarlarında yapılmaktadır. Bodrumda uzun yıllardan beri cankurtaranlık  eğitimi veren kursumuzda, tecrübeli eğitmenler ile birlikte kaliteli bir şekilde sertifikalı eğitim verilmektedir. Bodrum’da Bronz, Gümüş, ve Altın cankurtaran kursu almak istiyorsanız bize ulaşın!

Gümüş Cankurtaran Teorik ve Uygulama Eğitimi

Cankurtaran eğitimleri teorik ve uygulama olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bronz cankurtaran eğitiminde olduğu gibi gümüş cankurtaran eğitiminde' de  iki bölüme ayrılmakta, fakat gümüş cankurtaran eğitimi, aldığımız diğer eğitimlerden daha farklı olarak biraz daha bilgi ve tecrübelerimizin üzerine katarak, uygulama eğitiminin havuzdan farklı olarak denizde aldığımız bir eğitimdir. Eğitmenlerin, eğitim şekline eğitme düzeyine, eğitim sahasının yeterliliğine göre eğitimin yeterliliği değişebilmekte fakat belirli temel ve zorunlu olan bilgilerin öğrenilmesi gerekilmektedir. Kursumuzun tecrübeli ve profesyonel eğitmenleri tarafından verilen eğitimin kurs sonucunda başarılı olan kursiyerlerin havuz veya denizlerde görev yapmaya hazır bir şekilde bulunmaktadır. Eğitim sonunda başarılı olan kursiyerler Gümüş Cankurtaran Sertifikasıyla otel havuzları, spor tesisi havuzları,  aqua parklar ve benzeri havuz bulunan yerlerde (Gümüş Cankurtaran Sertifikası Bronz Cankurtaran Sertifikasını kapsadığı için) ayrıca deniz, göl, doğal ve yapay iç suların kıyılarında çalışabilmektedir. 

Gümüş Cankurtaran Belgesinin Geçerlilik Süresi

Gümüş Cankurtaran Belgesinin geçerlilik süresi 2 yıldır. Belgelerinin geçerlilik süresi biten cankurtaranlar belge geçerlilik süresi biti tarihinden itibaren 6 ay içerisinde uyum eğitimine katılarak belgelerini yenileyebilirler. Uyum eğitimine katılan cankurtaran, yetkili bir cankurtaran eğitim kurum ve kuruluşu tarafından yazılı ön sınava tabii tutulur. Sınav sonunda belirlenen eksik bilgiler eğitim merkezi yetkilisi eğitmen tarafından verilir. Daha sonra ikinci bir sınav uygulanır ve sınavı başaran kursiyer uyum eğitimi almış sayılır. Uyum eğitiminin süresi eğitimi veren eğitmen tarafından belirlenir.

​​           

Belge geçerlilik süresi bitim tarihinden itibaren 6 ay içinde belgesini yeniletmeyen cankurtaranların sertifikalarını tekrar kullanabilmeleri için yeniden Gümüş Cankurtaran Eğitimine katılmaları gerekmektedir. 

​​

Gümüş cankurtaran belgesi bronz cankurtaran belgesini kapsadığı için gümüş Cankurtaranların Bronz Cankurtaran Belgelerini yeniletmelerine gerek yoktur. ​​

Gümüş Cankurtaran Bulundurulması Gerekliliği Hakkında Yasal Zorunluluklar

Gümüş  cankurtaran; havuz, deniz veya göller gibi bir sürü yerde görev yapmaktadır ve bu görevlendirmeler insanların güvenliği sağlamaktadırlar. Bu görevlendirmeler Türkiye Cumhuriyeti turizm bakanlıkları tarafından zorunlu hale getirtilmiştir. Bütün halka açık ve turizm bölgelerinde cankurtaran temin edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde öncelikle insan güvenliği tehlikeye girmekte ve cankurtaran bulundurulmayan bölgelerde cezai işlem uygulanmaktadır.

Deniz, göl, doğal ve yapay iç suların kıyılarında cankurtaran bulundurulması 

  • Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu "Cankurtarma Talimatı",

  • "2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu", 

  • "24 Temmuz 2009 tarihli, 27298 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren Deniz Turizmi Yönetmeliği",

  • "23 Şubat 2011 tarihli, 27855 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet Yönetmeliği", 

  • "03 Mart 1990 tarihli, 20450 sayılı Türk Karasularında Sportif Amaçlarla Yapılacak Aletli Dalışlara ilişkin Yönetmelik",

  • "Kültür ve Turizm Bakanlığının 23 Mayıs 2005 tarihli, 210101704-2005/1 sayılı ve “Su Üstü Sporları ile İlgili Güvenlik Kuralları” konulu Genelgesi"

  • "5442 sayılı İl İdaresi Kanunu",

  • "İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 24 Şubat 2009 tarihli, B050iLi0070002.440.449/1678 sayılı ve “Cankurtaran Bulundurulması” konulu yazısı" 

  • Ayrıca Mavi Bayraklı Plajlarda "Mavi Bayrak Kriterlerlerince" zorunlu kılınmıştır.  

  • Sahil Güvenlik Komutanlığının Cankurtaranlık ile ilgili hazırladığı "Boyunuzu Geçebilir" adlı broşüre ve diğer talimat ve yönetmeliklere Cankurtaran Mevzuatları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.​

Eğitim almak istiyorum

Ziyaret ettiğiniz tesis ya da plajın "TSSF sertifikalı Cankurtaran" çalıştırmadığını düşünüyorsanız Bimer' e yazarak ya da "Alo 158" Sahil Güvenlik hattını arayarak şikayette bulunabilirsiniz. Bu şikayetiniz; belki bir gün sizin ya da başkasının hayatının kurtulmasını sağlayacaktır.

Bodrum Cankurtaran Malzemesi

Cankurtaran malzemeleri en az cankurtaran bulundurmak kadar önemlidir. Bir kazazedeye yardıma giden cankurtaran, aldığı eğitimde de öğretildiği şekilde kazazedeye mutlaka uygun olan malzemeyle gitmeli ve kurtarma çalışmasını bu şekilde yapmalıdır. Eksik malzeme hem kurtarılacak kişinin hem de kurtarıcının hayatını riske atmaktadır. Kurtarma işlemi bittikten sonra yapılacak ilkyardım sırasında ve sonrasında da farklı ekipmanlar kullanılmaktadır. Cankurtaran ekipmanlarının bulundurulması aynı zamanda yasal bir zorunluluktur. 

Bodrum'da bulunan birçok tesis hem uygun fiyatlı hem de kaliteli olması, aynı zamanda kolay ulaşılabilirliği sebebiyle cankurtaran malzemelerini merkezimizden temin etmektedir.

Siz de malzeme ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bodrum Belgeli Cankurtaran Personel Temini

Havuzu ve plajı olan her tesisin ölçülere göre bir ve birden çok Türkiye Sualtı Sporları Federasyonundan alınmış Cankurtaran Belgesi olan personel çalıştırma zorunluluğu, ancak bu belgeye sahip personel sayısının azlığı, Cankurtaran bulmayı zorlaştırmaktadır. Cankurtaranlar tesisinizdeki diğer birçok departmana göre farklı özellik ve detaya sahiptir. Herhangi bir müdahaleye her an hazır olması için düzenli antrenman yapmaları ve bu antrenmanların kontrol edilmesi gerekmektedir. ilkyardım çantasında bulunan malzemelerinin eksiksiz ve son kullanım tarihlerinin geçmemiş olmalı, müdahalede bulunduktan sonra eksilenlerin yerine yenilerinin en kısa sürede temin edilmelidir.  Kullanılan malzemelerin düzenli bakımlarının yapılması, güneş altında ve tuzlu suda kullanılan bu malzemelerin her müdahale sırasında kusursuzca çalışacağından emin olunmalıdır. Hem iyi eğitim almış cankurtaranların tesisinizde bulunması hem de bu tür detaylarla uğraşmamanız adına, cankurtaran personellerinizi bir güvenlik şirketi gibi biz temin ediyoruz. Bu sayede oluşabilecek kazalardaki riskleri minimuma indirmiş  aynı zamanda tüm sorumluluğu şirketimize devretmiş oluyorsunuz. Cankurtaran personel temini için bize ulaşın.

Ayrıca sunduğumuz personel temini hizmetiyle, bölgede bulunan birçok tesisin misafirlerinin suda ya da kıyıda oluşabilecek kazalara karşı korunmalarını sağladık. 

bottom of page